Seger i Pardubice

Antonio ordnade en plats i SEC Challenge, som ende svensk, genom att vinna  SEC-kvattävlingen i Pardubice idag 28 april. SEC Challenge körs i Italien lördag 5 maj. Där avgörs vilka som får vara med och köra EM-serien i sommar.

 

 

 

GP-kval

Antonio kör GP-kval i Zarnovica, Slovakien lördag den 19 maj.
Fyra kval körs samtidigt för platserna i GP Challenge 28 juli i Landshut, Tyskland.
Då avgörs vilka som går in i Grand Prix 2019.

GP-kval Zarnovica, Slovakien 19/5: Antonio Lindbäck.
GP-kval Slangerup, Danmark 19/5: Kim Nilsson och Jacob Thorssell.
GP-kval Lonigo, Italien 19/5: Linus Sundström och Andreas Jonsson.
GP-kval Abensberg, Tyskland 21/5: Peter Ljung.
(Pontus Aspgren & Tomas H Jonasson är reserver).

 

SEC-kval

Antonio kommer att köra EM-kval den 28 april i Pardubice, Tjeckien.
Fyra kval går samtidigt för platser i SEC Challenge i Italien lördag 5 maj.

SEC-kval:
SEC-kval Gorican, Kroatien 28/4: Pontus Aspgren.
SEC-kval Debrecen, Ungern 28/4: Jacob Thorssell.
SEC-kval Pardubice, Tjeckien 28/4: Antonio Lindbäck.
(Tomas H Jonasson & Oliver Berntzon är reserver).

Träningarna drar nu igång

Landslagstruppen till träningsläger i Polen 15-17 mars

Idag släppte Morgan Andersson landslagstruppen till träningslägret i Polen Ostrow 15-17 mars.

Truppen består av 20 förare varav 3 är juniorer.

Följande förare är uttagna:

Antonio Lindbäck Masarna
Fredrik Lindgren Eskilstuna-Smederna
Andreas Jonsson Rospiggarna
Jacob Thorsell Rospiggarna
Peter Ljung Västervik
Linus Sundström Masarna
Kim Nilsson Masarna
Timo Lahti  Lejonen
Pontus Aspgren Eskilstuna-Smederna
Jonas Davidsson Vetlanda
Tomas H Jonasson Vetlanda
Oliver Berntzon Dackarna
Victor Palovaara Indianerna
Ludvig Lindgren Indianerna
Joel Andersson Masarna
Kenny Wennerstam Lejonen
Joel Kling Dackarna (junior)
Filip Hjemland Vetlanda (junior)
Alexander Woentin Eskilstuna-Smederna (junior)

 

Antonio 2:a i Teterow

På lördagkvällen kördes det traditionsenliga Schildbürgerpokal i tyska Teterow. Formatet är lite annorlunda med 20 deltagare och upp till 6 förare på startlinjen.

Antonio körde in på en fin andra plats i finalen – resultat finalen: Gala, Lindbaeck, Tarasienko, Pedersen, Wozniak, Jablonski

Alla heat.

1 2 3 4 9